مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

پروتز باسن

در بعضی افراد با دلایلی از جمله، اضافه وزن و کاهش وزن متعدد و یا افزایش سن، بافت چربی باسن از بین می رود. باسن فرد تحلیل رفته و شکلی افتاده به خود می گیرد. با توجه به نقش باسن در زیبایی اندام افراد و میل به تناسب اندام و زیباسازی اندام ها، برای حل این مشکل از روش هایی همچون پروتز، تزریق چربی استفاده می شود. پروتز باسن امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است، یکی از روش های که بتوان باسن را فرم دهی و حجیم کرد، پروتز باسن است.

 

پروتز باسن

با استفاده از پروتز باسن می توان علاوه بر زیبا ساختن باسن ، آن را بالا کشید، اکثر بانوان برای رسیدن به اندام ایده آل پروتز باسن را انجام می دهند. باسن عضو میانی بدن است. در اثر لاغر شدن و یا چاق شدن ها، افزایش سن و دیگر موارد شکل باسن تغییر می کند. برای فرم دادن به باسن، ورزش و رژیم یکی از روش های موجود است که بیشتر برای بزرگتر کردن، سفت و فرم دهی باسن، استفاده می شود. در صورتی که به هر دلیلی نتیجه دلخواه به دست نیاید، از عمل ها و جراحی ها مختلفی استفاده می شود. با توجه به شرایط فرد، وضعیت باسن و میزان افتادگی آن، اینکه بیمار می خواهد باسن را بزرگ تر کند یا کوچک تر، تشخیص پزشک براساس مشخصه های موجود و خواست بیمار، نوع عمل توسط پزشک انتخاب می شود.

در برخی از مواقع بارداری و کاهش وزن باسن را باتغییراتی همراه می کند که شخص از فرم باسن خود ناراضی است در نتیجه با پروتز باسن می توان باسن را زیبا ساخت.

پروتز باسن

انواع پروتز باسن

پروتز هایی که برای باسن استفاده می شوند از پروتز های سینه محکم تر و بافت سفت تری دارند و بر اساس نیاز و شکلی که بیمار برای باسن خود می خواهد متفاوت هستند. اما به طور کلی ۲ نوع پروتز بر اساس جنس وجود دارد:

 1. پروتز سیلیکونی ژل
 2. پروتز سیلیکونی الاستیک

انتخاب نوع جنس پروتز بر عهده پزشک و بر اساس تشخیص بافت عضله باسن، از نظر قوام و دیگر مشخصات عضله ها است.

افرادی که عضلات باسن با تون کم و یا بدون تون دارند و نیاز به افزایش تون باسن دارند، پزشک از پروتز سیلیکونی الاستیک با قوام سفت استفاده می کند. از جمله این افراد کسانی هستند که، باسن غیر قرنیه دارند، دفرمیتی مادرزادی یا اکتسابی و شلی (پتوز) در این ناحیه دارند.

افرادی که عضلات باسن تون خوبی دارند و باسن نیاز به تون ندارند، پزشک از پروتز سیلیکونی ژلی استفاده می کند.

نحوه انجام پروتز باسن

پروتز باسن را به شکل سرپایی در مدت زمان 2 الی 3 ساعت انجام می دهند ، انجام این پروتز به شکل بی هوشی عمومی است و انجام پروتز با ایجاد شکاف بر روی باسن شروع می شود ، در پایین خط باسن و یا محل رسیدن ران به باسن این شکاف انجام می شود.

در عمل جراحی برای بیمار بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی استفاده می شود.

پروتز در ۳ ناحیه می تواند قرار داده شود:

 1. زیر فاشیا.
 2.  لابه لای عضلات باسن.
 3. زیر عضلات باسن.

(این مرحله قبل از عمل انتخاب و ارزیابی می شود)

قبل از بیهوشی در حالت ایستاده باسن به سه قسمت تقسیم شده، خط بالایی در بالای باسن یعنی در حد کرست ایلیاک، خط آخر و پایینی در حد چین زیر باسن، و بین این دو خط را دو خط دیگر کشیده که باسن به ۳ قسمت مساوی تقسیم می شود. ۱/۳ آخر قسمتی است که وزن روی آن قرار گرفته و در واقع فرد روی آن می نشیند. در این قسمت پروتز قرار نمی گیرد.

پروتز در ۱/۳ میانی قرار می گیرد.

برای انجام عمل برش های مختلفی می توان انجام داد. اگر برش در قسمت تحتانی و زیر باسن باشد، احتمال عفونت بالا می رود و دوره درمان طولانی می شود و خطر در آوردن پروتز نیز افزایش می یابد. بهترین برش برای جراحی، وسط بین دو لب باسن، در قسمت ساکروم است. محل مورد نظر که از مقعد ۴ سانتی متر فاصله دارد، ۵ تا ۸ سانت برش داده و پروتز را بین عضلات و زیر عضلات و…قرار می دهند، بیشتر دقت در عمل بر روی محل قرار گیری است زیرا دقیقا در بالای محل نشستن باید کار گذاشته شود. به طوری که هیچ وقت بیمار روی آن ننشیند. به این صورت که پروتز در هر طرف با خط وسط ۴ سانت فاصله دارد.

بعد از انجام قرار دادن پروتز برای خارج کردن مایع های میان بافتی و عفونت و… از درن استفاده می شود. برای این کار در دو طرف و یا یک سمت درن کار گذاشته می شود. پس از چند روز ترشحات کمتر شده یا کاملا قطع می شود سپس درن ها را  خارج می کنند.

یکی از مزیت های پروتز باسن عدم مشاهده جراحت و خط برش باسن است.

مراقبت های قبل و بعد از پروتز باسن

اولین گام برای بیمار آگاهی کامل از عمل های زیبایی، ویژگی های این عمل ها، شرایط خود، خواسته ی خود و دیگر موارد مربوط به نحوه عمل است.

 • بیمار آزمایشات و جلسات مشاوره برای تعلیم سبک عمل و پروتز ها و انتخاب و دیگر موارد را به طور کامل پشت سر گذاشته تمامی سوال های پیش آمده را پرسیده و خود را به آگاهی کامل برساند.
 • قبل از عمل طبق روال جراحی ها عموما نیاز به آزمایش و چکاب همچنین دیگر موارد احتمالی است. طبق تشخیص پزشک تمامی را انجام داده و به پزشک خود اطلاع دهد.
 • معمولا از ۲ هفته قبل عمل استفاده از آسپرین و یا داروهای این چنینی را قطع کند.
 • در روز عمل نیز با توجه به نظر و تشخیص پزشک ممکن است آزمایشاتی صورت بگیرد.
 • البته تمامی مراحل با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک ممکن است تغییر کند.
 • پس از عمل بیمار تا ۲ هفته به روی شکم خوابیده و اصلا فشار به پروتز نباید بیاورد.
 • ۵ روز بعد از عمل می تواند به حمام برود.
 • ۶ تا ۱۲ هفته باید از لباس فشاری مانند گن های مخصوص که بدون چین و چروک هستن استفاده کند.
 • انتی بیوتیک هایی نیز بعد از عمل تجویز می شود که طبق نظر پزشک نوع آن ها متفاوت است.
 • معمولا بعد از ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل، بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را انجام دهد. اما بهبودی کامل ممکن است تا ۸ تا ۱۰ طول بکشد.
 • پس از پروتز باسن شخص با درد همراه است که برای کنترل و کاهش درد بهتر است که از مسکن و داروهای که پزشک تجویز نموده است استفاده نماید.
 • شخص پس از پروتز باسن به مدت 14 روز نباید به پشت دراز بکشد.
 • شخص پس از پروتز باسن نباید لباس های تنگ به مدت 3 ماه استفاده نماید.
 • اشخاص پس از 14 روز می توانند به سرکار بازگردند.

هزینه پروتز باسن

هزینه پروتز باسن بسته به نوع باسن و دستمزد جراح باسن و سایز پروتز باسن متفاوت است، به همین دلیل نمی توان برای پروتز باسن هزینه خاصی را در نظرگرفت.

هزینه پروتز باسن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد برای مثال انجام جراحی پروتز باسن در اصفهان با هزینه آن در شهر تهران متفاوت است.

خطرات و عوارض پروتز باسن

به دلیل اینکه فرد احساس بهبود می کند عمدتا زودتر از تجویز پزشک شروع به فعالیت می کند.

با این شروع ممکن است مشکلاتی همچون، پارگی پروتز، عفونت، غیر قرنیه بودن، افتادگی پروتز، چرخش پروتز و… اتفاق بیفتد.

نتیجه گیری

در نهایت با انتخاب بهترین جراح پلاستیک در شهر خود و آگاهی از بهترین روش برای رسیدن به تناسب مورد نظر می توانید به راحتی اقدامات لازم برای پروتز باسن را انجام داده و به رضایت برسید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.2]
عکس از دکتر کامران بابایی

دکتر کامران بابایی

دانش نامه پزشکی عمومی در سال ٨٠ و جراحی عمومی در سال ٨۶ و فوق تخصص جراحی پلاستیک در سال ٩١ از دانشگاه اصفهان
سابقه طبابت در مناطق محروم ٢ سال ارومیه و ٢ سال در نور آباد ممسنی
و از سال ٩١ استادیار بخش جراحی پلاستیک دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط

Related News

نکاتی در مورد پروتز باسن

نکاتی در مورد پروتز باسن

نکاتی در مورد پروتز باسن جهت برخورداری از بهترین روش، رعایت چه نکاتی در جراحی زیبایی باسن موثر است؟ آیا انجام پروتز باسن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *