مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی زیبایی پلک

 • جراحی زیبایی پلک چیست ؟
 • چه اشخاصی کاندید مناسب جراحی پلک هستند ؟
 • مراقبت های پس از جراحی زیبایی پلک چست ؟
 • در این بخش به بیان پاسخ این سوالات می پردازیم

اطلاعات موجود در این مقاله برای آگاهی شما آماده شده است امروزه افراد زیادی از عملهای  مختلف زیبایی استفاده می کنند برای اینکه اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و لذت بیشتری از زندگی خود ببرند . در این مقاله میزان سودمندی عمل جراحی پلک برای شما بیان می شود .

بلفاروپلاستی چیست؟

یکی از اعضای مهم بدن انسان از نظر زیباشناسی چشم ها هستند که مهمترین جزء صورت هستند . چشم ها منعکس کننده حالا هیجانی و خلقی فرد و همچنین نشان دهنده سن افراد می باشد .یکی از علائم نشان دهنده پیری پلک ها هستند که زودتر از سایر اجزای بدن خود را نشان  می دهند .

در سمت بالاو پایین کره چشم کیسه هایی  به طور طبیعی وجود دارند که حاوی چربی هستند .این کیسه های چربی توسط غشایی نسبتا محکم در محل خود ثابت نگه داشته شده اند که مانع بیرون زدگی آنها می شوند. عضله پلک روی این غشاء  و روی این عضله پوشاننده عضله پوست پلک می باشد.

جراحی زیبایی پلک

غشاء ذکر شده با بالارفتن سن افراد ضعیف تر شده و مانع بیرون زدگی کیسه های چربی دیگرنمی تواند بشود و باعث کمترشدن خاصیت ارتجاعی  پوست پلک می شود  و علائم بر روی پوست پلک مثل چین و چروک های سطحی کم  دیده می شود  که کیسه های چربی به صورت برجستگی های پف آلود پلک پایین و افتادگی پوست پلک بالا و عضلات آن خود را نشان می دهند. یکی از علائم بیماریهای متابولیکی مانند پرکاری یا کم کاری تیروئید ناشی از بالا رفتن سن می باشد.در این صورت می توان بیماری متابولیکی را به جای اصلاح پف پلک درمان کرد.

دکتر بابایی فوق تخصص جراحی پلاستیک بیان می کنند که تفاوتهای مختصری بر اثر بالا رفتن سن بر روی پلک پایین و بالا وجود دارد در پلک پایین اغلب به شکل پف پلک و بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند در پلک بالا اغلب  بر روی افزایش  مقدار پوست پلک تاثیر می گذارد که این افزایش باعث محدود کردن میدان دید افراد می شود.

افراد می توانند با سرعت بروز ظاهر شدن علائم پیری بر روی پلک ها را با رعایت نکاتی به تعویق بندازند هر چند به طور کامل از روند پیری نمی توان جلوگیری کرد مواردی که می توانند به ما کمک کنند را به شما توصیه می کنیم .

 • داشتن تغذيه مناسب
 • استفاده از لوازم آرايشي مرغوب و معتبر
 • داشتن زندگي شاداب و بدون استرس
 • استفاده از عينک آفتابي

برای برداشتن پف پلک ها اصلاح ، افتادگی پلک و برداشتن  پوست اضافی پلکها عمل جراحی پلاستیک پلک ها که بلفاروپلاستی نامیدند که از مقداری از چین و چروک های سطحی پلک کم می کند طراحی شده است برخی از افراد از سیاهی دور چشم و گودی آن رنج می برند لازم به ذکر است که با عمل کردن پلک ، سیاهی دور چشم  و گودی آن رفع نمی شود.

برای زیباترشدن پلک ها و چشم ها معمولا از این عمل بلفاروپلاستی که عملی دو منظوره استفاده می شود همچنین جراحی پلک برای بهتر شدن وضعیت میدان بینایی نیز کاربرد دارد .میدان دید محیطی فرد محدود می شود درصورتیکه چین وچروک پلک بالا بسیار زیاد باشد و پوست اضافه بر روی مژه ها بیافتد که تاثیر آن بر روی قسمت بالایی وخارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمتها می باشد و محدودیت دید باعث ایجاد مزاحمت در هنگام رانندگی و مطالعه می شود علاوه براین محدودیت میدان بینایی با انجام جراحی پلک برطرف می شود علی رغم اینکه زیبایی به چشمها و پلک ها می دهد.

در برخی از نژادها مثل نژاد چینی ها زرد پوست پلک بالا داری یک چین عرضی می باشد که انگار روی پلک اصلی را یک پلک اضافه پوشانده است . یکی از متداول ترین عمل جراحی زیبایی که نزد ساکنین آسیای  جنوب شرقی مانند فیلیپین یا کره شمالی انجام می شود که توسط این جراحی می توان چین طبیعی پلک ایجاد کرد و پلک را اصلاح نمود.

برای اطلاع بیشتر از میزان سودمندی این عمل با مشاوره حضوری  و با معاینه شدن از وضعیت  پلک های خود باخبر شوید و  همچنین از نظر بیماریهایی نظیر تیروئید و کلیوی که باعث پف آلوده شدن پلک ها می شوند مطلع شده و سلامتی و آمادگی طبی بیمار را برای انجام عمل زیبایی بررسی می کنید.

نوع بیهوشی در جراحی زیبایی پلک

انتخاب نوع بیهوشی در این عمل به سه روش انجام می گیرد  به صورت روش

 • بی حسی موضعی
 •   بیهوشی
 • نیمه بیهوشی

لحاظ می شود .در روش بی حسی موضعی ماده بی حس کننده لیدوکائین در اطرف پلک و در محل عمل مانند دندانپزشکی ها  تزریق می شود داروی تزریقی فقط درد را کاملا کم می کند و بیمار درد را حس نمی کند و پلک بیمار بی حس می شود  ولی همچنان بیمار اضطراب را با خود دارد .در روش نیمه بیهوشی متخصص بیهوشی داروی ضد اضطراب و ضد درد با تزریق در رگ های بیمار انجام می دهد که با این روش اطراف پلک بی حس می شود . در این روش بیمار اضطراب واسترسی ندارد و به خواب عمیق و خوشایندی فرو می رود.

مزایای جراحی زیبایی پلک

رفع افتادگی پوست پلک فوقانی

رفع پف زیر چشم

رفع انباشتگی چربی بیش از حد در پلک

رفع چروک های پوست پلک تحتانی

رفع پوست اضافه پلک تحتانی

عوارض بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک به طور کلی با عوارض همراه نیست اما درصورتی که به منظور انجام این جراحی زیبایی به پزشک غیرمتخصص مراجعه نمایید ممکن است این عمل زیبایی با عوارضی همراه باشد ازجمله:

خونریزی

عفونت

تورم

خشکی چشم ها

نامتقارن شدن چشم ها

دوبینی

در شرایط حاد علاوه بر مواد فوق الذکر حتی ممکن است فرد بینایی خود را از دست دهد.

کاندیدای اصلی جراحی زیبایی پلک

انجام این جراحی برای افرادی که از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل قرار دارند و همچنین انتظارات واقع بینانه ای از نتایج حاصل از این جراحی دارند بلامانع است. همچنین توجه داشته باشید که این جراحی عموما برای افراد بالای 30 سال انجام می شود. البته در برخی موارد که پف چشم به طور ارثی بوده و مشکلاتی برای بینایی فرد ایجاد کند، این جراحی می تواند برای افراد بالاتر از 18 سال نیز انجام شود.

تکنیک عمل جراحی زیبایی پلک 

در این عمل دو عمل صورت می گیرد در ناحیه پلک بالا و پلک پایین به طور همزمان :

در عمل پلک پایین برای اینکه جای عمل معلوم نباشد محل برش باید زیر خط مژه ها باشد که میزان بیرون زدگی و پف پلک و چربی های آن زیاد نباشد ، باید  مقدار پوست پلک در حد معمول باشد که برای خارج کردن چربی ها از طریق برشی در سطح داخلی امکان پذیر باشد ترمیم و  بهبودی آن سریعتر امکانپذیر می باشد به علت اینکه بر روی پوست پلک هیچ برشی داده نشده است  در روش عمل پلک بالا با برداشتن از نسج زیر پوستی و برداشتن پوست پلک بعد از عمل اثری از برش بر روی پلکها وجود ندارد وبسیار کم می باشد و محل برش با نخ بسیار نازکی دوخته می شود در صورت مشاهده شدن هرگونه کیسه های چربی .

دکتر بابائی فوق تخصص جراحی پلاستیک مدت زمان در نظر گرفته شده برای  جراحی زیبایی پلک چهار تا پلک دو ساعت بیان می کنند .

برای برطرف کردن خشکی چشم بیمار از قطره اشک مصنوعی می توانیم استفاده کنیم بعد از انجام عمل چشم کبود و قدری متورم می شود نتیجه نهایی این عمل بعد از گذشت چند ماه به طول   می انجامد ولی کبودی و تورم در یک تا دوهفته اول رفع می شود . محل برش به طور کامل بعدازگذشت یکسال رفع شده  و جای برش به تدریج کمرنگ تر می شود. گذشت زمان  منجر به تاثیر بر روی تمام بدن به خصوص پلک های عمل شده می گذارد با این وجود که نتیجه عمل دائمی می باشد.

هزینه جراحی زیبایی پلک

هزینه این عمل به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد ازجمله:

نیاز بیمار: در برخی موارد لازم است هر دو پلک بالایی و پایینی مورد جراحی قرار گیرد که این مسئله هزینه را بالاتر خواهد برد درمقابل در مواردی که تنها پلک فوقانی یا تحتانی عمل شود، هزینه کمتر خواهد شد.

میزان افتادگی پلک: هر چقدر میزان ضایعه و چروک اطراف چشم بیشتر باشد پزشک نیازمند بهره گیری از تکنیک های قوی تری بوده و این مسئله بر هزینه نهایی عمل بینی تاثیرگذار است.

تخصص پزشک: میزان دانش و مهارت پزشک علاوه بر اینکه در حفظ سلامتی شما تاثیرگذار است، می تواند در هزینه جراحی نیز تاثیرگذار باشد.

تخصصی بودن کارد درمان: حرفه ای بودن کادر درمان می تواند در هزینه نهایی جراحی بلفاروپلاستی شما تاثیرگذار باشد.

پیشرفته بودن کلینیک: تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته در یک کلینیک به معنای کسب نتایج بهتر پس از جراحی شما است اما این مسئله در هزینه عمل نیز تاثیرگذار است.

نکاتی در خصوص جراحی زیبایی پلک

دکتر بابایی فوق تخصص جراحی پلاستیک برای مراقبت های پس از جراحی زیبایی پلک نکات ذیل را بیان می کنند :

 • در صورت نیاز به مسکن فقط از استامینوفن ساده یا کدئین استفاده کنید و از داروهایی مثل ایندومتاسین ، بروفن ، پیروکسیکام و مفنامیک اسید در دو هفته قبل از عمل استفاده نکنید.
 • از قطره اشک مصنوعی بعد از عمل جراحی پلک به مدت سه روز استفاده نمایید.
 • چهره خود را از هرگونه آرایش کاملا قبل از ورود به اتاق عمل پاک کنید.
 • بعد از عمل جراحی چشمانتان باز خواهد بود پانسمانی روی چشمان شما قرار داده نمی شود.
 • به مدت یک هفته از آنتی بیوتیک به طور مدام استفاده کنید.
 • می توانید چندتا تکه کوچک یخ را در یک کیسه فریزر قرار دهید و به مدت 5 تا 24 ساعت عمل کمپرس سرد را انجام دهید و کیسه را روی صورت بگذارید میتوانید با قرار دادن بسته های مخصوص کمپرس سرد که داری ژل می باشند از داروخانه ها تهیه کرده و برای منجمد شدن در داخل فریز قرار دهید و روی پلکهایتان بگذارید.
 • برای کشیدن بخیه ها بعد از شش روز از عمل جراحی مراجعه کنید.
 • برای به حداقل رساندن تورم و کبودی پلکتان باید بعد از عمل کمتردراز  بکشید  و بهتر است زیر سر شما کمی بلندتر باشد تا شیب بدنتان بیشتر شود .

برخی از خدمات دکتر بابایی :

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر بابائی فوق تخصص جراحی پلاستیک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
عکس از دکتر کامران بابایی

دکتر کامران بابایی

دانش نامه پزشکی عمومی در سال ٨٠ و جراحی عمومی در سال ٨۶ و فوق تخصص جراحی پلاستیک در سال ٩١ از دانشگاه اصفهان
سابقه طبابت در مناطق محروم ٢ سال ارومیه و ٢ سال در نور آباد ممسنی
و از سال ٩١ استادیار بخش جراحی پلاستیک دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط

Related News

هزینه ی لیفت صورت در اصفهان

هزینه ی لیفت صورت در اصفهان

با افزایش سن انسان قابلیت ارتجاعی پوست کاهش می یابد و چربی های زیر پوست تحلیل می روند. بنابراین  پوست حالت جمع شدگی  و...

تخلیه چربی لپ ها

تخلیه چربی لپ ها

تخلیه چربی لپ ها کاندیدای تخلیه چربی لپ ها چه کسانی می باشند؟  تخلیه چربی لپ ها به چه معناست؟ در این متن توضیحات جامع و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *