لیپوماتیک

لیپوماتیک چیست ؟

لیپوماتیک ، یکی از جدیدترین متدهای تخلیه چربی موضعی می باشد که تکنیکی دقیق ، موثر و بی خطر است و در آن از قسمت های مختلف بدن مانند شکم ، باسن ، پهلو ، غبب ، بازو ، ران ها  و اطراف زانو تخلیه چربی به طور یکنواخت و به وسیله مکش صورت می گیرد. لیپوماتیک یک عمل سرپایی بوده و نیاز به بیهوشی ندارد و در مدت کوتاهی با کمترین مقدار تورم و کبودی می توان حجم  بالایی از چربی را از بدن بیمار تخلیه نمود.

 

نحوه انجام روش لیپوماتیک

بر خلاف روش های قدیمی تر تخلیه چربی از بدن که از حرارت و شعه برای شکستن چربی ها استفاده می شد ، در تکنیک لیپوماتیک با حرکت آزاد کانولا چربی ها بدون درد یا خون ریزی به صورت تدریجی از بدن خارج می شوند. در این روش تخلیه چربی ، سیستم ایمنی بدن فعال بوده و از بافت های بدن محافظت می نماید. این تکنیک پوست بدن را سفت کرده و در درمان سلولیت بدن بسیار موثر ست. در این روش تخلیه چربی ، چربی ها آسیب ندیده و می توان آن ها را به صورت مستقیم برای تزریق به جاهایی از بدن که مورد نیاز است ، استفاده کرد. مانند تزریق به چروک های پوستی ، پشت دست ، گونه و …

 

مزایای روش لیپوماتیک

در تخلیه چربی های بدن به روش لیپوماتیک ، نیاز به  بیهوشی نبوده ، بیمار کمترین مقدار درد را احساس می نماید و کمترین زمان را برای بهبودی نیاز دارد. همچنین در این روش سوختگی وجود نداشته و آمبولی و پارگی احشا به وجود نیامده وکبودی و تورم کمترین مقدار خود را دارد. یکی دیگر از مزایای روش لیپوماتیک استخراج چربی به شکل کاملا یکنواخت بوده و دقت استخراج چربی بسیار بالا می باشد.

 

اقدامات قبل از لیپوماتیک

مانند هرعمل دیگری در روش لیپوماتیک نیز حتما لازم است به پزشک متخصص مراجعه نموده و مشاوره اولیه و گفتکو درباره نحوه انجام عمل صورت گیرد . در طی این جلسات مشاوره بیمار باید پزشک خود را در جریان سوابق بیماری یا حساسیت هایی که دارد بگذارد. سپس بیمار از لحاظ روانی ، میزان فعالیت های بدنی و امکان تغییرات مکرر وزن معاینه می شود. سپس پزشک برای مشخص شدن قطر چربی زیر پوست تجویز سونوگرافی می کند. جهت چک کردن سلامتی بیمار آزمایش خون برای  تست انعقاد خون ، بارداری در بانوان ، تشخیص هپاتیت ، کارکرد کبد ، کلیه ، کم خونی و … انجام می شود. سپس بیمار بعد از پر نمودن فرم رضایتنامه و انجام عکاسی قبل از عمل ، برای عمل لیپوماتیک آماده می شود.

 لیپوماتیک-چیست

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

بعد از انجام عمل لیپوماتیک با رعایت توصیه های پزشک و مصرف داروهای تجویزی او و انجام موارد ذکر شده نتایج کامل و رضایت بخشی ازعمل لیپوماتیک خواهید داشت. پس از انجام لیپوماتیک ، بیمار در ساعات اولیه باید استراحت مطلق داشته باشد (درازکش یا لم داده ، 3تا5 روز از نشتن به صورت 90درجه خود داری شود) و در حین استراحت پاها بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد و در این مدت  مقدار زیادی نوشیدنی بنوشد . بیمار بعد از چند ساعت باید شروع به پیاده روی نماید و این ورزش سبک را تا چند روز بعد از عمل ادامه دهد. استفاده از گن نیز بسیار موثر بوده و توصیه می شود که بیمار تا 2 ماه به صورت متناوب از گن استفاده نماید.

یکی از مهم ترین توصیه های پزشک این است که بیمار ناحیه ای را که لیپوماتیک انجام  شده در 48 ساعت بعد از عمل لیپوماتیک ، ماساژ داده (رو به سمت پایین ) تا مایعات از بدن او خارج شود. هر چه این عمل بهتر و بیشتر انجام گیرد کاهش ورم و کبودی نیز با سرعت بیشتری انجام می شود. سه الی چهار روز اول انجام این عمل در حمام بسیار مفید است. بیمار باید توجه داشته باشد که به هیچ عنوان نباید از پدهای گرمایی در محل انجام عمل استفاده نماید. بیمار می تواند زیر نظر پزشک خود برای کنترل و کاهش درد از قرص TINOLOL استفاده نماید.

از نکاتی که بیمار باید به آن توجه داشته باشد این است که ، مدت کوتاهی بعد از انجام لیپوماتیک ، اختلال در قاعدگی ، بی اشتهایی و کبودی امری عادی بوده و به زودی برطرف خواهد شد . میزان کبودی ایجاد شده در بدن بیمار به میزان چربی تخلیه شده داشته و با بالا رفتن حجم چربی ، میزان کبودی نیز بیشتر می شود ولی جای نگرانی نیست.

 

استحمام پس از عمل لیپوماتیک

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از انجام این عمل ، استحمام بیمار است که باید مورد توجه قرار بگیرد. معمولا یک روز بعد از انجام عمل ، زمان مناسبی برای استحمام است. چرا که تخلیه مایعات از بدن در طی 48 ساعت اول صورت می گیرد. برای این کار بدون اینکه به محل عمل فشار وارد کنید ، به آرامی با کف دست ناحیه مورد نظر را به سمت پایین (برای تخلیه بهتر چربی و مایعات) ماساژ دهید. بهتر است که استحمام با آب ولرم انجام گیرد و بیمار از نشستن در وان پرهیز نماید. حمام کردن می تواند در کاهش کبودی ها و درد بعد از عمل بسیار موثر باشد به همین دلیل توصیه می شود که بیمار هر روز دو بار استحمام کرده و محل عمل را ماساژ دهد.

 

افراد مناسب برای لیپوماتیک

معمولا برای انجام عمل لیپوماتیک محدودیتی وجود نداشته و بیشتر افرادی که به سن بلوغ رسیده باشند می توانند این عمل را انجام دهند ولی مناسب ترین اشخاص برای انجام این عمل کسانی هستند که اضافه وزن زیادی نداشته و افزایش سایز دارند. در این بیماران نتیجه عمل خیلی زود خود را  نشان می دهد. برای افرادی که بسیار چاق بوده و BMI بدن آن ها از 40 بیشتر است ، بهتر است از روش های جراحی و یا ترکیب روش های جراحی و لیپوماتیک استفاده نمایند.

 

تزریق چربی تخلیه شده لیپوماتیک در نقاط مختلف بدن :

از چربی هایی که با روش لیپوماتیک از بدن بیمار خارج می شود ، می توان برای حجیم کردن صورت و سینه استفاده نمود. این چربی ها ، چربی هایی هستند که از باسن ، شکم و ران گرفته می شوند. مزیت این روش ، عدم استفاد از جسم خارجی بوده و پس از انجام  تزریق ، ظاهری کاملا طبیعی و یکنواخت خواهیم داشت. از این چربی برای تزریق به گونه ، باسن و لب نیز می توان استفاده نمود.

 

ورزش بعد از عمل لیپوماتیک

باید توجه داشت که بعد از عمل لیپوماتیک ، ورزش های سبک مانند پیاده روی بسیار توصیه شده و برای بیمار بسیار مفید است ولی انجام ورزش هایی که فشار خون را افزایش می دهند ، بهتر است که تا یک هفته بعد از عمل ، به تعویق بیفتد. بیماران برای شنا کردن باید دو ماه بعد از عمل لیپوماتیک صبر کنند.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر بابائی

درباره نویسنده

پاسخ

دو × چهار =