جراحی بینی

جراحی بینی امروزه در کشور ما بسیار فراگیر شده است وبه عنوان یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی شناخته شده است.به همین دلیل است که در کشور ما بهترین و خبره ترین  جراحان بینی وجود دارند .

جراحی بینی یک نوع عمل جراحی برای تغییر شکل بینی است که می توان از آن برای بزرگ کردن بینی ،کوچک کردن بینی ،برداشتن قوز بینی عمل بینی گوشتی،جراحی انحراف بینی ،جراحی بینی استخوانی،پلیپ بینی،کوچک کردن سوراخ های بینی،تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا و اصلاح عیب های دیگر بینی ،استفاده کرد.

اسکلت بینی از دو جز استخوان و غضروف تشکیل شده است و در صورت هماهنگ نبودن این دو قسمت باهم ،بینی زیبایی خود را از دست می دهد و شکلی نافرم پیدامی کند.

همینطور بینی افراد کلا به دو دسته تقسیم می شود:

  • بینی استخوانی
  • بینی گوشتی

ما در این مقاله هر کدام از این نوع بینی ها را بررسی می کنیم.

بینی استخوانی

اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان های محکمی داشته باشد به آن ،بینی استخوانی یا همان بینی غضروفی گفته می شود.جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشتی به مراتب راحت تر است و بیمار نتیجه ی بهتری از جراحی

می گیرد.

در بیشتر اوقات در بینی های استخوانی قوز و بر آمدگی وجود دارد و بیشتر این بینی ها دارای انحراف هستند .

بینی استخوانی مورثی است و به فرد ارث می رسد .

جراحی بینی استخوانی

از یک بینی استخوانی یک جراح خوب می تواند بینی های فانتزی و طبیعی درست کند.البته این نکته باید در نظر گرفته شود که در انتخاب فرم بینی  حتما مشاوره های قبل از جراحی ،با جراح انجام شود و به تناسب فرم بینی خود با اجزای دیگر صورت توجه داشته باشید.

جراحی-بینی

بینی گوشتی

بینی های گوشتی پوست ضخیم و کلفتی دارند و چربی این نوع بینی ها زیاد است ،بینی های گوشتی غضروف های ضعیفی دارند.تشخیص بینی گوشتی از استخوانی خیلی ساده است.

در جراحی بینی های گوشتی به دلیل ضعیف بودن تیغه ی بینی ،جراح ابتدا تیغه ی بینی را استحکام می بخشد.

جراحی بینی گوشتی

جراحی این نوع بینی ها به جراح بستگی دارد و هر قدر که جراح ماهر تر و دارای خلاقیت بالا تری باشد می تواند بینی را به گونه ای که رضایت فرد باشد جراحی کند. در جراحی بینی های گوشتی معمولا جراحان نمی توانند تا حد زیاد طبق خواسته ی بیمار عمل کنند .

در بینی های گوشتی حجم پوست زیاد است و ممکن است مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد شود.

در بینی های گوشتی هدف کم کردن بافت از یک قسمت و اضافه کردن آن بافت به قسمت دیگر است.این بافتی که به بینی اضافه می شود،معمولا غضروفی است که از تیغه ی بینی برداشته شده است ،جز در مواردی که به دلیل شکستگی و…نمی توان از غضروف بینی استفاده کرد از غضروف گوش ،این بافت برداشته می شود.

در نتیجه اگر فرد ،بینی گوشتی دارد در انتخاب جراح خود باید دقت بیشتری داشته باشد.

روش انجام جراحی بینی

در خلال جراحی بینی جراح یک برش برای دسترسی به استخوان و غضروف ایجاد می کند.این برش معمولا در داخل بینی زده می شود ،به همین دلیل بعد از عمل جای برش قابل دیده شدن نیست.جراحی بینی هم با بی هوشی عمومی و هم با بی حسی موضعی انجام می شود ،انتخاب نوع بی هوشی بسته به نظر جراح دارد و یا گاهی اوقات ملاک تصمیم گیری جراح ،خواست و تمایل بیمار است .

برحسب شرایط و نوع بینی بیمار ممکن است پیوند استخوان یا غضروف انجام شود ،پس از اصلاح غضروف بینی ،پوست و بافت بینی بر روی غضروف کشیده می شود.در نتیجه یک آتل در بیرون بینی گذاشته می شود تا شکل جدید بینی را تا زمان بهبودی کامل پشتیبانی کند.

جراحی بینی چقدر زمان می برد؟

این زمان صرف شده ،بستگی به نوع بینی دارد.اگر بینی مشکل عمده ای نداشته باشد ،جراحی حدود یک ساعت طول می کشد.اگر بینی قبلا جراحی شده باشد و در جراحی قبلی آسیب دیده باشد ،نیاز به پیوند غضروف دارند.این نوع جراحی حتی ممکن است حدود سه ساعت هم زمان ببرد .بینی های گوشتی نسبت به بینی های غضروفی ،زمان بیشتری نیاز دارند .در نتیجه عمل جراحی بینی بین 1-3 ساعت زمان می برد.

اقدامات بعد از جراحی بینی

یک روز بعد از جراحی بینی استراحت کامل داشته باشید و فقط از مایعات سرد در رژیم غذایی تان استفاده کنید.

استفاده از کمپرس سرد تا 48 ساعت اول ،هر دو ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه  بر روی کبودی ها گذاشته شود .کمپرس گرم 48 ساعت دوم ،هر دو ساعت یکبار،به منظور کم کردن کبودی استفاده شود.

از فعالیت های جسمی زیاد و ورزش های سنگین تا یک هفته خودداری کنید.

داروهای تجویزشده  توسط پزشک به طور مرتب استفاده شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری کنید.

حد اقل به مدت دو هفته از خندیدن ،گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری کنید .

دو ماه از استخر و سونا استفاده نکنید .

بعد از کشیدن تامپونها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده شده است ،شستشو دهید.

از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید و از خوردن غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارند تا جای ممکن خودداری کنید.

از فین کردن خودداری نمائید و در صورت داشتن ترشح یا خونابه با دستمال کاغذی نرم، بینی را خشک نمائید.

تا 6 ماه از واردآمدن ضربه به بینی جلوگیری کنید.

حداقل به مدت دو ماه از آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت اجتناب کنید ، زیرا موجب تورم بافت ها می شود.

درصورت بروز هر مشکلی باید به جراح بینی خود مراجعه کنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، رعایت دستورات پزشک الزامی می باشد و تا بدست آمدن نتیجه نهائی بینی حداقل گذر زمان ۶ ماه و حداکثر یک سال می باشد لذا با صبوری با پزشک خود در ارتباط باشید.بخصوص بعد از برداشتن گچ بدلیل تحت فشار بودن بینی احتمال دیدن بینی باریک و قلمی زیاد می باشد لذا برطرف شدن این موضوع نیاز به گذر زمان و زدن چسب به صورت مرتب تا زمان اعلام شده توسط جراح می باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر بابائی